Menu G堯wne
Strona Startowa
Wydarzenia
Og這szenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Wa積e telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materia造 OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezp豉tna pomoc prawna
Petycje
Koordynator dost瘼no軼i
Gmina Ro德ienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
So貫ctwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludno嗆 gminy
Organizacje pozarz康owe
Urz康 Gminy
W豉dze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i O鈍iata
Kultura
Szko造
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzy瞠 Rudo這wic

Pisz o nas

Materia造 videoBystrowice
Pocz徠ek w Bystrowicach, tragiczny koniec w ... Katyniu !

„Odr帳ani od pnia, zamordowani skrycie
Pogrzebani w milczeniu i k豉mstwie,
Odrzuceni jak kamie, a jednak z Nich rosn li軼ie zielone
I pami耩 krzepnie w璕ielna”

      Powy窺zy fragment z aktu wmurowania kamienia w璕ielnego pod budow cmentarza wojennego w Miednoje obrazuje tragiczne losy 穎軟ierzy i funkcjonariuszy Policji Pa雟twowej zamordowanych przez NKWD na Wschodzie. W鈔ód tych Polaków Bohaterów by te asp. PP Stanis豉w Mudryk urodzony w Bystrowicach. O nim jak i o wielu z zamordowanych przez powojenne lata milcza豉 historia, albowiem polscy komuni軼i od 1945 r. obj瘭i rodziny zamordowanych kwarantann polityczn, g這sz帷, 瞠 ich Ojcowie byli zdrajcami Ojczyzny.


Na zdj璚iu: funkcjonariusz PP Stanis豉w Mudryk.

     Oczywi軼ie k豉mstwo to po wielu latach upad這, ale dzisiaj coraz mniej osób pami皻a o bohaterskim oddaniu 穎軟ierzy i policjantów, których losy rzuci造 w ró積e regiony naszego kraju, dlatego te jest to szczególny moment w którym powinno si przybli瘸 tragiczne losy mieszka鎍ów naszej gminy.

W s逝瘺ie narodu i pa雟twa

      Aby rozpocz望 niniejsz histori nale篡 przypomnie zarys powstania Policji Pa雟twowej po odzyskaniu przez Polsk niepodleg這軼i w 1918 r. Za dat narodzin polskiej policji uznaje si dzie 24 lipca 1919 roku kiedy to Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej powo豉 do 篡cia Policj Pa雟twow . Zgodnie z wol Sejmu policja mia豉 by organem wykonawczym w豉dz pa雟twowych i samorz康owych odpowiadaj帷ym za bezpiecze雟two „spokoju i porz康ku publicznego” . Za finansowe utrzymanie policji odpowiada這 pa雟two. Gminy by造 jednak zobowi您ane do udost瘼nienia za op豉t pomieszcze na potrzeby komisariatu . Struktury policji by造 dopasowane do podzia逝 administracyjnego kraju i dzieli造 si na: posterunki, komisariaty, komendy powiatowe, komendy okr璕owe.


Na zdj璚iu: Funkcjonariusze PP II RP – patrol rowerowy.

     We wrze郾iu 1939 r. jednostki Policji Pa雟twowej liczy造 oko這 33 tys. funkcjonariuszy . Liczb zamordowanych i poleg造ch w walkach na terenie kraju szacuje si obecnie na oko這 2,5-3 tys. Niestety, najwi瘯sza grupa, bo blisko 12 tys., dosta豉 si do sowieckiej niewoli, z czego prawie 6 tys. przebywaj帷ych w obozie w Ostaszkowie zosta這 zamordowanych .Jednym z pomordowanych na wschodzie by bohater niniejszego opracowania asp. PP Stanis豉w Mudryk.

„Semper Fidelis” - czas honoru

     Stanis豉w Mudryk, syn Kazimierza i Agnieszki d. Zygmunt, urodzi si 18 marca 1898 roku w Bystrowicach, w powiecie jaros豉wskim w województwie lwowskim.

     Do 18 roku 篡cia mieszka w Bystrowicach, gdzie m.in. ucz瘰zcza do Szko造 Powszechnej w tej miejscowo軼i. W m這dzie鎍zych latach wraz z innymi mieszka鎍ami Bystrowic i okolicznych wsi nale瘸 do niepodleg這軼iowej organizacji „Dru篡ny Bartoszowe”.

     1 lipca 1918 roku zosta powo豉ny do armii austriackiej w której s逝篡 do 30 pa寮ziernika 1918 r. w Sopronie na W璕rzech w 2 pu趾u artyleryj polowej.

     Po odzyskaniu przez Polsk niepodleg這軼i jako do鈍iadczony 穎軟ierz zosta wcielony do 畝ndarmerii Krajowej we Lwowie w której s逝篡 do 31 grudnia 1919 r.

     Okres s逝瘺y w Lwowie nale篡 do jednej z najbardziej chlubnych w 篡ciorysie mieszka鎍a Bystrowic, albowiem w czasie pe軟ienia s逝瘺y w tym ówczesnym pi瘯nym polskim mie軼ie wpisa si w karty historii jako jeden z jego obro鎍ów, kiedy to on jak i wielu Polaków stoczy這 heroiczny bój w obronie Lwowa przed nawa陰 bolszewick.

     Za udzia w walkach zosta odznaczony Krzy瞠m Obro鎍ów Lwowa, dyplomem nr 24110 dnia 19.03.1919 r. oraz wpisem do Ksi璕i Orl徠 Lwowskich.

     01.01.1920 r. z uwagi na przekszta販enie si oddziaów 畝ndarmerii Krajowej w Policj Pa雟twow zosta automatycznie wcielony do s逝瘺y w tej formacji i pocz徠kowo w Posterunku Policji w Radziechowie, nast瘼nie zosta wyznaczony na Komendanta Posterunku Policji w Wo趾owie w powiecie przemy郵anskim na którym to stanowisku pe軟i s逝瘺, a do 17.09.1939 r.

Na zdj璚iu: Dyplom wr璚zony st.post.PP Stanis豉wowi Mudrykowi 28.06.1923 r.

     Zanim dosz這 do tragicznych wydarze kariera zawodowa przod.PP Mudryka przebiega豉 bez zakóce. Z zachowanych przez rodzin relacji, jak i dokumentów, wynika 瞠 Stanis豉w Mudryk by wielokrotnie wyró積iany przez wy窺zych prze這穎nych za wzorowe wykonywanie obowi您ków s逝瘺owych w tym przez legendarnego Komendanta Wojewódzkiego Policji Pa雟twowej w Tarnopolu podinsp. Jana Misiewicza.

Czas zag豉dy

     Niestety w豉dza bolszewicka w tym Józef Stalin nie zapomnia Lwowskim Bohaterom w jaki sposób zosta przez nich upokorzony i tu po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski wydano rozkaz o zatrzymaniu przod.PP Stanis豉wa Mudryka, jak i wielu innych funkcjonariuszy Policji Pa雟twowej oraz 穎軟ierzy, który zosta wykonany przez NKWD. Do aresztowania dosz這 jesieni 1939 roku.

     Wszyscy polscy je鎍y zostaj poddani natychmiastowej selekcji. Oficerowie wojska, policjanci, 穎軟ierze 瘸ndarmerii, 穎軟ierze KOP, funkcjonariusze s逝瘺y wi瞛iennej i szczególnie aktywni przed wojn inteligenci zostaj zamkni璚i w wi瞛ieniach i obozach w europejskiej cz窷ci ZSRR. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP zadecydowa這 o rozstrzelaniu 21,8 tys. polskich je鎍ów, w鈔ód których by這 blisko 6 tys. policjantów.

     Przod.PP Mudryk, jak i wi瘯szo嗆 jego kolegów trafi do obozu w Ostaszkowie gdzie polscy je鎍y, których najwi瘯sz grup stanowili policjanci, stra積icy wi瞛ienni, funkcjonariusze stra篡 granicznej pocz徠kowo pracuj przy budowie nasypu 陰cz帷ego wysp Sto豚nyj z brzegiem malowniczego jeziora Seliger.

     Wiosn 1940 roku wi篥niowie z Ostaszkowa byli transportowani do Kalinina (obecnie Twer) gdzie masowo mordowano ich strza貫m w ty g這wy.

Na zdj璚iu: Czaszki ujawnione w trakcie ekshumacji w Miednoje.

     Jednak瞠 nie tylko Stanis豉w sta si celem sowieckiej w豉dzy, gdy w kwietniu 1940 r. po rodzin przychodz 穎軟ierze NKWD i twierdz帷, 瞠 „maj zadanie zawie潭 ich do pana Stanis豉wa” daj rodzinie 20 minut czasu na spakowanie swoich rzeczy.
Szybko okaza這 si, i by這 to k豉mstwo, gdy ju tej samej nocy jego 穎na Stefania i dwie córki zosta造 wywiezione w bydl璚ych wagonach na Syberi z której powróci造 dopiero wiosn 1946 r. Okres 篡cia na „nieludzkiej ziemi” móg豚y stanowi odr瑿n cz窷 ich dramatycznych losów.

Czas prawdy


     Zbrodnia katy雟ka sta豉 si jawna w kwietniu 1990 r. a strona sowiecka wyrazi豉 g喚boki 瘸l w zwi您ku z t tragedi. Podczas spotkania w Moskwie Michai Gorbaczow przekaza polskiemu prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu zbiór dokumentów z archiwum tajnej policji, które zawiera造 listy polskich oficerów wojennych zamordowanych w Katyniu.

     Mimo tego dopiero po wielu latach dopiero Prezydent profesor Lech Kaczy雟ki mianowa po鄉iertnie przod.PP Stanis豉wa Mudryka i innych funkcjonariuszy Policji Pa雟twowej na wy窺ze stopnie w tym mianuj帷 na stopie aspiranta Naszego Bohatera, natomiast w dniu 12.11.2012 r. w rocznic 鈍i皻a odzyskania przez Polsk niepodleg這軼i uczniowie Liceum Ogólnokszta販帷ego w Ole郾icy upami皻nili tragiczn 鄉ier asp.PP Stanis豉wa Mudryka w陰czaj帷 si do programu „Katy… ocali od zapomnienia” sadz帷 d帳 pami璚i.

Na zdj璚iu: 4 od lewej córka asp. PP Stanis豉wa Mudryka, Maria.

Na zdj璚iu: Tablica pami徠kowa umieszczona przy D瑿ie Pami璚i.

     Losy naszych lokalnych Bohaterów jednoznacznie wskazuj, 瞠 honor i umi這wanie Ojczyzny by造 dla nich warto軼i nadrz璠n. Oczywi軼ie czas w jakim przysz這 im 篡 nie nale瘸 do 豉twych, ale mimo wielu trudno軼i nadrz璠n rzecz by豉 zawsze Polska.

     Czy w dzisiejszej dobie jako mieszka鎍y gminy Ro德ienica stan瘭iby鄉y w obronie Warszawy, Krakowa, Wroc豉wia … czy nasza mi這嗆 do Ojczyzny jest na tyle mocna, aby po鈍i璚i 篡cie na obcej ziemi, jak Nasi Lokalni Bohaterowie, którzy ponie郵i 鄉ier z r彗 NKWD w Katyniu i innych obozach zag豉dy?

     Trudno znale潭 odpowied na te pytania, lecz jedno jest pewne „powinni鄉y ich ocali od zapomnienia dla w豉snego ocalenia”, albowiem jak wynika z przedstawionych historii nawet w niewielkich miejscowo軼iach mog rodzi si Obro鎍y Ojczyzny - Bohaterowie.

     Oddzia Rzeszowski Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” od d逝窺zego czasu prowadzi dzia豉nia maj帷e na celu zebranie informacji o losach mieszka鎍ów gminy Ro德ienica i innych miejscowo軼i naszego województwa, którzy zostali zamordowani na Wschodzie lub zgin瘭i z r彗 okupantów hitlerowskich, jak te wspó逍racuje z placówkami o鈍iatowymi poprzez prowadzenie prelekcji, jak i instytucjami w celu upami皻nienia losów 穎軟ierzy i policjantów na podstawie posiadanych materiaów archiwalnych, dlatego te zapraszamy do wspó逍racy wszystkich, którzy s zainteresowani tak wspó逍rac. Kontakt na adres e-mail: rodzina.policyjna1939@wp.pl.

     W opracowaniu wykorzystano materia造 rodziny Mudryków, Bulanowskich i Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”.

Wojciech Bulanowski
Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”
O/ Rzeszów
 
Za豉tw swoj sprawKontakt
Gmina Ro德ienica
Ro德ienica 1
37 - 565 Ro德ienica
pow. jaros豉wski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urz璠u Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Go軼imy
Odwiedza nas 2 go軼i
Top of Page