Menu Główne
Strona Startowa
Wydarzenia
Ogłoszenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Ważne telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materiały OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezpłatna pomoc prawna
Gmina Roźwienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
Sołectwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludność gminy
Organizacje pozarządowe
Urząd Gminy
Władze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i Oświata
Kultura
Szkoły
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzyże Rudołowic

Piszą o nas

Materiały videoGminne Dożynki 2011 - Wola Węgierska
     Od połowy lipca złociły się polskie pola dorodnym żytem, dojrzałą pszenicą, owsem i jęczmieniem. Dla ludzi wsi był to okres wytężonej pracy, najofiarniejszego wysiłku, żeby teraz zebrać to co ziemia zrodziła. Na zakończenie żniw, na wsi odbywają się dożynki. Gospodynie wyplatają z darów ziemi fantazyjne wieńce. Patronem żniwiarzy jest Święty Wawrzyniec (24 sierpnia), który w tym czasie kończy żniwa w myśl powiedzenia: Święty Wawrzyniec niesie z pola wieniec.
     Również i w naszej gminie 21 sierpnia odbyły się Gminne Dożynki. Tym razem organizatorem byli - poza Wójtem gminy – samorządowcy ze wsi Wola Węgierska.

    Z dwunastu sołectw Gminy Roźwienica przyjechały kolorowe korowody, które pięknie prezentowały się w orszaku dożynkowym. Orszak poruszał się w rytm marsza wygrywanego przez Orkiestrę Dętą z Węgierki. Przedstawicieli poszczególnych wiosek witał Wójt Gminy Roźwienica, Pan Tomasz Kotliński. Kiedy pod scenę dotarł ostatni z wieńców, prowadzący dożynki: Pani Honorata Telega oraz Pan Krzysztof Sas, poprosili o chwilę wyciszenia przed rozpoczęciem Mszy Świętej. Polową Koncelebrowaną Mszę Św. odprawili Ks. Stanisław Bąk, Ks. Robert Sęk i ks. Stanisław Słowiński  który wygłosił homilię oraz poświęcił wieńce.
     Zaraz po Mszy, Wójt Gminy uroczyście rozpoczął Święto Plonów, wcześniej jednak powitał przybyłych gości, a byli nimi między innymi:
     Wiceminister Gospodarki, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Mieczysław Kasprzak, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Tomasza Kulesza, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Mieczysław Golba, v-ce starosta powiatu jarosławskiego Pan Józef Szkoła, Komendant Powiatowy Policji w Jarosławiu inspektor pan Janusz Dymek, Kierownik Posterunku Policji w Pruchniku asp. szt. Pan Wojciech Mikłasz, Komendant Powiatowy PSP w Jarosławiu - mł. bryg. mgr inż. Piotr Biały, kierownik z PZDR w Jarosławiu Pan Franciszek Matusz, Sekretarz Gminy Roźwienica, z-ca wójta gminy Pan Franciszek Liszka, Radni i Sołtysi z Gminy Roźwienica, Kierownicy w Urzędzie Gminy w Roźwienicy, dyrektor Roz-Med Pani Czesława Baryła wraz z mężem Prezesem Banku Spółdzielczego w Jarosławiu, Dyrektorzy Szkół, Przewodniczące KGW, Gminny Komendant OSP w Roźwienicy Pan Jan Paszczyński, oraz wszystkich pozostałych przybyłych. Następnie chętni goście zabrali głos.
     Starostowie dożynek Pani Halina Polańska oraz Pan Andrzej Wilewski, przekazali Wójtowi bochen chleba, który został rozdany pomiędzy przybyłych na tą uroczystość. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. Jako Pierwsza zaprezentowała się Kapela Podwórkowa "Tońko" z Dynowa. Obok sceny można było obejrzeć jak dawniej uzyskiwano mąkę, począwszy od młócenia cepem poprzez wianie w wialni, aż do mielenia gotowych już ziaren na tzw. żarnach. Miedzy czasie zapachy potraw dobiegające z suto zastawionych stołów przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, kusiły podniebienia. Skorzystać można było nie tylko z kosztowania przepysznych ciast, kaszaków, kapuśniaków, sałat, wojskowej grochówki, nalewek, ale także z przejażdżki na kucyku lub samochodem z napędem elektrycznym, skoków na trampolinie, zjeżdżalni.
     Na scenie tym czasem odbyło się rozstrzygnięcie konkursu pod nazwą „Estetyczna i bezpieczna zagroda wiejska w Gminie Roźwienica”. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy a na podium stanęli, Miejsce 3 - Anna i Marek Szul z Bystrowic, Miejsce 2 - Agnieszka i Krzysztof Zielińscy z Chorzowa, Miejsce 1 Lyubov Fleytuhk z Tyniowic, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Roźwienica. Współorganizatorem konkursu był PODR w Boguchwale PZDR w Jarosławiu.
     Orkiestra Dęta z Węgierki w szerszym składzie pod przewodnictwem kapelmistrza swój występ rozpoczęła około godziny 17:30. W tym samym czasie tuż pod sceną rozegrany został konkurs na wyrób masła. Powołane zostały dwie drużyny damska i męska, wygrała drużyna damska :) Sprzęt drużyny męskiej odmówił posłuszeństwa.
     Część artystyczną zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca Familia z Rudołowic.
Około godziny 20:00 rozstrzygnięty został kolejny już konkurs, tym razem był to konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężył wieniec z sołectwa Wola Węgierska, który jako przedstawiciel naszej gminy pojedzie na Dożynki Powiatowe, które odbędą się w Laszkach.
     Wójt Gminy Roźwienica podziękował organizatorom za przygotowanie dożynek, a wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, wręczył bony pieniężne.
     Przedostatnim punktem programu był pokaz sztucznych ogni. Zachwyceni pokazem byli zarówno mieszkańcy jaki zaproszeni.
     Po zakończeniu pokazu wszyscy zostali zaproszeni do wspólnej zabawy tanecznej i dalszego świętowania.
 

Nagranie video część pierwsza (Tońko z Dynowa)*
Nagranie video część druga (Orkiestra Dęta z Węgierki)*

 

 
*Materiał video pochodzi z serwisu youtube.com
 
Załatw swoją sprawęKontakt
Gmina Roźwienica
Roźwienica 1
37 - 565 Roźwienica
pow. jarosławski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urzędu Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Gościmy
Odwiedza nas 1 gość
Top of Page