Menu Główne
Strona Startowa
Wydarzenia
Ogłoszenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Ważne telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materiały OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezpłatna pomoc prawna
Gmina Roźwienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
Sołectwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludność gminy
Organizacje pozarządowe
Urząd Gminy
Władze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i Oświata
Kultura
Szkoły
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzyże Rudołowic

Piszą o nas

Materiały videoXVII Przegląd Kolęd i Pastorałek im. J. Pietruszki Bystrowicach
 W niedzielę 2 lutego w Wiejskim Domu Kultury w Bystrowicach już po raz siedemnasty odbył się Przegląd Kolęd i Pastorałek im. Janusza Pietruszki. Uczestnikami konkursu byli nie tylko uczniowie z terenu naszej Gminy, ale również z Jarosławia oraz Przemyśla, co nadało wydarzeniu szczególny charakter. Łącznie wzięło w nim udział 35 uczestników od tych najmłodszych po tych trochę starszych. Zebrani mogli wysłuchać niezwykłych interpretacji pastorałek i tradycyjnych kolęd w wykonaniu dzieci.

Przegląd otworzyła Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Tyniowicach Pani Małgorzata Srebnicka wygłaszając mowę wstępną i witając wszystkich uczestników oraz przybyłych gości. Cały konkurs poprowadziła Pani Barbara Czura nauczyciel w Szkole Podstawowej w Tyniowicach, która czuwała nad jego prawidłowym przebiegiem.

Konkurs został podzielony na kilka kategorii i grupy wiekowe: śpiew solowy, śpiew w zespole oraz gra na instrumentach muzycznych. Wszyscy uczestnicy zachwycili przygotowaniem i zaprezentowali swój niezwykły talent muzyczny zarówno wokalny jak i instrumentalny.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. małżonka Pana Janusza Pietruszki Pani Teresa Pietruszka, Wicestarosta Jarosławski Pan Mariusz Trojak, Radny Powiatu Jarosławskiego Pan Krzysztof Sas, Proboszcz Parafii Tyniowice Ks. Jacek Drzoń, Pani Janina Krasiczyńska, Pani Danuta Kubicka i Pan Józef Cynk – Radni Gminy Roźwienica oraz sołtysi - Pan Sylwester Baran (Bystrowice) i Pan Damian Prasoł (Więckowice).

Zmaganiom uczestników bacznie przyglądało się jury konkursowe, w którego skład weszli: Pani Dorota Kotlińska, Radna Gminy Roźwienica Pani Janina Krasiczyńska, Pan Franciszek Liszka Sekretarz Gminy Roźwienica, ks. Mirosław Mateja Proboszcz Parafii Rudołowice oraz Pan Tadeusz Gwóźdź Inspektor ds. Oświaty w Urzędzie Gminy w Roźwienicy.

Ze wszystkich uczestników konkursu wybrali najlepszych w poszczególnych kategoriach wręczając im statuetki ufundowane przez Towarzystwo Szachowe „BYSTROVIA” oraz nagrody. Każdy z biorących udział w przeglądzie otrzymał pamiątkowy dyplom.

Organizatorem przeglądu była szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Tyniowicach, a patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Roźwienica.

Przegląd Kolęd i Pastorałek jest wydarzeniem corocznym i nosi imię jego pomysłodawcy Pana Janusza Pietruszki-wieloletniego nauczyciela i dyrektora Szkoły Podstawowej w Tyniowicach. Janusz Pietruszka był osobą, która potrafiła zarażać dzieci i młodzież swoimi pomysłami i zainteresowaniami. Piastował funkcję m.in opiekuna samorządu uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia, a dzięki organizowanym przez niego Rajdom Rowerowym uczniowie mogli obcować z przyrodą i poznawać historię swojego regionu, której był pasjonatem.

Dla Janusza Pietruszki szczególnie ważne było podtrzymywanie tradycji śpiewania polskich kolęd i pastorałek dlatego też w 1996 roku zainicjował pierwszy Konkurs Kolęd i Pastorałek, który cieszył się dużym zainteresowaniem trwając nieprzerwanie aż do roku 2003 kiedy to został zawieszony ze względu na chorobę jego twórcy. Pan Janusz Pietruszka zmarł 15 maja 2004 roku w wieku 51 lat.

Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Tyniowicach uchwałą wznowiła konkurs i chcąc upamiętnić jego założyciela nadała mu nazwę Konkursu Kolęd i Pastorałek im. Janusza Pietruszki pod którą funkcjonuje po dzień dzisiejszy. I tak od 2011 roku przegląd odbywa się zyskując z każdą edycją coraz większą popularność będąc jednym z bardzo ważnych wydarzeń dla społeczności szkolnej jak i mieszkańców. Jest wyjątkową formą pielęgnowania oraz przypominania o naszych regionalnych tradycjach świątecznych i przekazywania ich najmłodszym pokoleniom.

>>GALERIA<<
 
Załatw swoją sprawęKontakt
Gmina Roźwienica
Roźwienica 1
37 - 565 Roźwienica
pow. jarosławski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urzędu Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Gościmy
Top of Page