Menu Główne
Strona Startowa
Wydarzenia
Ogłoszenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Ważne telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materiały OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezpłatna pomoc prawna
Petycje
Koordynator dostępności
Gmina Roźwienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
Sołectwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludność gminy
Organizacje pozarządowe
Urząd Gminy
Władze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i Oświata
Kultura
Szkoły
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzyże Rudołowic

Piszą o nas

Materiały videoRuszają scalenia kolejnych miejscowości
 Węgierka i Wola Węgierska to kolejne miejscowości naszej Gminy, które objęte zostały procesem scalenia gruntów. Rozpoczynająca się procedura pozwoli na poprawienie struktury agrarnej miejscowości i rozwiąże problem rozdrobnienia pól. Dzięki scaleniu powstaną również nowe drogi dojazdowe do pól dostosowane ciężkiego sprzętu używanego dzisiaj przez rolników. Co ważne proces ten pozwoli również na uporządkowanie stanu prawnego działek.

O tym, że scalenia nie są nowością na terenie Naszej Gminy przypomina Wójt, Tomasz Kotliński. - Dziewięć z dwunastu miejscowości Gminy jest już po scaleniach. Poza Węgierką i Wolą Węgierską na scalenie czeka jeszcze Chorzów. Z perspektywy wcześniejszych scaleń możemy śmiało powiedzieć, że jest to proces konieczny i bardzo potrzebny. Proces ten wprowadza ład prawny, otwiera również nowe tereny inwestycyjne w wioskach. Efektem scaleń jest także tańsze i lepsze gospodarowanie dla rolników – mówi Wójt. Dodając, że przeprowadzenie scaleń na terenie Węgierki i Woli Węgierskiej będzie skomplikowane ze względu na ukształtowanie terenu. Miejscowości te leżą na skraju pogórza dynowskiego.

Proces scaleniowy w Węgierce obejmie obszar 1 100 hektarów gruntów, podzielonych na 1 801 działek, wchodzących w skład 259 gospodarstw. Koszt prac scaleniowych to 13,2 mln zł (8,4 mln zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, pozostała część z budżetu Województwa Podkarpackiego).

W Woli Węgierskiej scalenie obejmie 1 009 hektarów, podzielonych na 1 131 działek w 154 gospodarstwach. Koszt scalenia tej miejscowości to 11,8 mln zł (7,5 mln zł z unijnego dofinansowania, pozostała część z budżetu województwa).

Podmiotem odpowiedzialnym za przebieg scaleń jest Starostwa Powiatowe w Jarosławiu. Scalenie w całości kosztów kwalifikowanych finansowane jest z dofinansowania unijnego (w ramach poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020) oraz budżetu Województwa Podkarpackiego.

Warto podkreślić, że scalenia odbywają się w tych miejscowościach, gdzie właściciele działek wyrazili na to zgodę.

Pierwszy etap realizacji prac scaleniowych to październik 2021 roku, a planowana data zrealizowania w całości tego zadania to czerwiec 2023 roku.
 
Załatw swoją sprawęKontakt
Gmina Roźwienica
Roźwienica 1
37 - 565 Roźwienica
pow. jarosławski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urzędu Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Gościmy
Top of Page