Menu G堯wne
Strona Startowa
Wydarzenia
Og這szenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Wa積e telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materia造 OSP
OchronaDanychOsobowych
BIP
Transmisje obrad Rady Gm.
Bezp豉tna pomoc prawna
Gmina Ro德ienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
So貫ctwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludno嗆 gminy
Organizacje pozarz康owe
Urz康 Gminy
W豉dze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i O鈍iata
Kultura
Szko造
Biblioteka
Sport
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzy瞠 Rudo這wic

Pisz o nas

Materia造 videoS逝膨 od 110 lat - jubileusz OSP Ro德ienica
 Cho pierwsze starania maj帷e na celu za這瞠nie w Ro德ienicy jednostki Ochotniczej Stra篡 Po瘸rnej mia造 miejsce w 1907 r., a ich inicjatorem by ówczesny Wójt Gminy Ro德ienica Józef Str帷zek, to za dat postania stra篡 przyjmuje si rok 1909, kiedy dzi瘯i staraniom Jana Chomki lokaja Tadeusza Górskiego (w豉軼iciela dóbr ro德ienickich), ufundowano pierwsz sikawk r璚zn oraz komplet umundurowania. Wyposa瞠nie OSP ufundowa豉 siostra Tadeusza Górskiego – Pani Poleska.

Sprz皻 uruchomiony zosta po raz pierwszy podczas po瘸ru cegielni nale膨cej do brata fundatorki. A pierwszymi aktywnymi cz這nkami stra篡 byli Kazimierz i Ignacy Str帷zek – synowie Wójta i inicjatora powstania OSP.

Uroczysto軼i rocznicowe, zwi您ane ze 110-leciem powstania stra篡 po瘸rnej w Ro德ienicy odby造 si 4 maja br. Podczas obchodzonego w ca貫j Polsce 鈍i皻a OSP.
Rozpocz窸a je Msza 鈍. W ko軼iele pod wezwaniem Podwy窺zenia Krzy瘸, któr koncelebrowa proboszcz parafii w Rudo這wicach ks. Miros豉w Mateja oraz ks. Piotr Krzysik.

Po Mszy 鈍. Nast徙i這 po鈍i璚enie nowego wozu bojowego, który zosta zakupiony dzi瘯i zaanga穎waniu Funduszu Sprawiedliwo軼i oraz 鈔odki bud瞠tu Gminy Ro德ienica. Nowe auto to samochód ratowniczo- ga郾iczy GLBM Rt na podwoziu Renault Master (którego karosa wykonany zosta przez firm BITMOT z Mielca).

Kolejnym punktem uroczysto軼i by這 z這瞠nie meldunku przez Dowódc Uroczysto軼i druha Wac豉wa Kota, Prezesowi Zarz康u Oddzia逝 Gminnego Ochotniczych Stra篡 Po瘸rnych w Ro德ienicy druhowi Tomaszowi Kotli雟kiemu.
Obchody jubileuszu powstania OSP by造 okazj do wr璚zenia odznak i wyró積ie dla druhów. Z這ty Znak Zwi您ku Ochotniczych Stra篡 Po瘸rnych RP otrzyma cz這nek OSP w Ro德ienicy druh Edward Dec.

Pami徠kowe statuetki z okazji 110-lecia powstania OSP, otrzymali tak瞠 honorowi druhowie:
1. Dh Waldemar Chudzik
2. Dh Edward Dec
3. Dh Adam Deptuch
4. Dh Stanis豉w Dusi這
5. Dh Jerzy Grabczy雟ki
6. Dh Franciszek Haloszka
7. Dh Stanis豉w K璠zior
8. Dh Marian Leja
9. Dh Andrzej Olcha
10. Dh Mieczys豉w Olech
11. Dh Kazimierz Pelc
12. Dh Zbigniew Sidorko
13. Dh Marek So這wij
14. Dh Krzysztof So這wij
15. Dh Stanis豉w Str帷zek

Stra瘸cy przygotowali równie pami徠kow statuetk dla Marcina Warcho豉, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwo軼i, w podzi瘯owaniu za pomoc przy pozyskaniu nowego wozu. Pod nieobecno嗆 Podsekretarza statuetk przekazano Mariuszowi Trojakowi, wicestaro軼ie jaros豉wskiemu. Stra瘸kom Ochotnikom z Ro德ienicy 篡czymy kolejnych wielu lat owocnej s逝瘺y oraz bezpiecznego niesienia pomocy mieszka鎍om Gminy.

Sk豉d Zarz康u Ochotniczej Stra篡 Po瘸rnej w Ro德ienicy od 2016 roku:
Prezes druh Bogdan Dachnowicz
Wiceprezes druh Wies豉w ζnda
Naczelnik druh Adam 真rawski
Z-ca Naczelnika druh Wac豉w Kot
Skarbnik druh Marcin D帳rowski,
Sekretarz druh Miros豉w Piwoda
Gospodarz druh Wies豉w Benedyk
Kronikarz druh Marcin Micha這wski.
Kierowcy : Druhowie - Wies豉w Benedyk, Wac豉w Kot, Artur Micha這wski i Marcin Micha這wski.

Historia OSP w Ro德ienicy:
Ju w roku 1907 postanowiono za這篡 Ochotnicz Stra Po瘸rn w Ro德ienicy. Inicjatorem jednostki by ówczesny wójt Gminy Ro德ienica Pan Józef Str帷zek, za pierwszymi aktywnymi jej cz這nkami synowie Pana Józefa – Kazimierz i Ignacy Str帷zek.
Jak podaje historia, dopiero w roku 1909 lokaj Tadeusza Górskiego (w豉軼iciela dóbr ro德ienickich), Pan Jan Chomka poczyni starania uwie鎍zone ufundowaniem przez siostr Tadeusza Górskiego – Pani Polesk, pierwszej sikawki r璚znej oraz kompletu umundurowania. Pierwsze uruchomienie sprz皻u ga郾iczego mia這 miejsce podczas gaszenia po瘸ru w Cegielni Pana Tadeusza Górskiego.

Pierwszy samochód bojowy marki WICHER zosta przekazany jednostce w Ro德ienicy w 1954 roku. Kierowcami samochodu byli Peruta Jan, Buczek W豉dys豉w, Chudzik Franciszek oraz So這wij Kazimierz.
Nale篡 równie wspomnie, 瞠 w latach 1951- 1955 na terenie Ro德ienicy prowadzi dzia豉lno嗆 Wojewódzki O鈔odek Szkolenia Zawodowego i Ochotniczych Stra篡 Po瘸rnych, którego komendantem by Bazanowski Mieczys豉w. W tym równie okresie funkcj naczelnika OSP Ro德ienica pe軟i Mazur W豉dys豉w.
W 1958 roku wraz ze zmianami w Zarz康zie (nowym naczelnikiem zosta Mazur W豉dys豉w), mocno wys逝穎ny samochód WICHER zosta zast徙iony samochodem marki STAR 25.
Rok 1961 przyniós kolejne zmiany w Zarz康zie na którego czele stan掖 Sawa W豉dys豉w. Nowo wybrany Zarz康 kierowa pracami naszej jednostki przez 30 lat.
Po d逝gich staraniach w roku 1969 OSP Ro德ienica otrzyma豉 nowoczesny wóz bojowy STAR 28 GBAM. Samochód zosta wyposa穎ny w dzia趾o wodne.

W 1983 roku w Wiejskim Domu Kultury w Ro德ienicy oddano do u篡tku OSP gara瞠 wraz z zapleczem socjalnym, które jest wykorzystywane do dnia dzisiejszego, z
a w 1985 roku zosta zadysponowany drugi samochód ga郾iczy marki STAR 244 GBA. W 1991 roku nast徙i豉 zmiana w zarz康zie OSP Ro德ienica. Nowym prezesem zosta Pan Haloszka Franciszek, za naczelnikiem Olcha Andrzej.
Wa積 dat w historii OSP w Ro德ienicy jest niew徠pliwie wcielenie w 1995 roku naszej jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo Ga郾iczego.

W 2003 jednostka zostaje wyposa穎na w nowy wóz bojowy marki STAR 266 GBM, natomiast w kolejnym roku 2004 zosta ufundowany sztandar organizacyjny OSP w Ro德ienicy. Fundatorem sztandaru by 同. Józef Babi. Równie w tym roku obchodzono 95-lecie istnienia Ochotniczej Stra篡 Po瘸rnej w Ro德ienicy.
Rok 2005 – zostaje przekazany nowy samochód bojowy marki JELCZ, a w 2007 roku nast瘼ny wóz marki STAR 266 GBA2,5/16.

W roku 2013 zosta wybrany nowy sk豉d zarz康u OSP w Ro德ienicy, którego prezesem zosta Pan Dec Edward, komendantem 真rawski Adam.
  Jednostka w roku 2014 zostaje wci庵ni皻a w szeregi Jednostek Operacyjno-Technicznych JOT. Tera幡iejszy sk豉d Zarz康u OSP w Ro德ienicy zosta ustalony w 2016 roku. Nowym prezesem zosta Pan Dachnowicz Bogdan, natomiast naczelnikiem Pan 真rawski Adam.
Stra瘸cy OSP Ro德ienica zawsze ch皻nie uczestniczyli w gminnych oraz powiatowych zawodach dru篡n stra瘸ckich, prezentuj帷 imponuj帷e wyszkolenie techniczne i sprawno嗆 fizyczn, czego wynikiem by造 czo這we lokaty w ostatecznych klasyfikacjach. Aktywny udzia w szkoleniach, sta貫 podnoszenie swoich kwalifikacji, uczestnictwo we wszystkich przedsi瞝zi璚iach kulturalnych i sportowych na terenie gminy (równie powiatu) czyni z jednostki OSP w Ro德ienicy nieprzeci皻nego partnera….Bogu na chwa喚 – ludziom na ratunek.

>>GALERIA<<
 
Za豉tw swoj sprawKontakt
Gmina Ro德ienica
Ro德ienica 1
37 - 565 Ro德ienica
pow. jaros豉wski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urz璠u Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Go軼imy
Odwiedza nas 1 go嗆
Top of Page