Menu G堯wne
Strona Startowa
Wydarzenia
Og這szenia
Przetargi
G.O.P.S
Galeria
Do pobrania
Wa積e telefony
Realizowane Programy
RPO WP
PSeAP
ISO 9001:2008
Firmy z terenu Gminy
WYBORY
Biuletyn - Nasza Gmina
Materia造 OSP
Gmina Ro德ienica
Historia Gminy
Lokalizacja Gminy
So貫ctwa
Infrastruktura
Rolnictwo Gminy
Ludno嗆 gminy
Organizacje pozarz康owe
Urz康 Gminy
W豉dze
Rada Gminy
Lokalizacja
Kultura i O鈍iata
Kultura
Szko造
Biblioteka
Sport
ZS w Ro德ienicy
Aktualno軼i
Kultura
Szko造
Akty normatywne


Multimedia

Kapliczki i Krzy瞠 Rudo這wic

Pisz o nas

Materia造 videoStabilny bud瞠t umo磧iwiaj帷y inwestowanie
     Do prawid這wego funkcjonowania gminy
i wype軟iania powierzonych jej zada konieczne s 鈔odki finansowe. Od ich ilo軼i zale篡, jak wiele inwestycji dany samorz康 b璠zie w stanie wykona w danym roku.
    Do obowi您ków Rady Gminy nale篡 coroczne uchwalanie bud瞠tu Gminy. Jest to plan finansowy, w którym zapisuje si planowane dochody Gminy (wraz z ich 廝ód豉mi) oraz wydatki, na które 鈔odki te zostan przeznaczone.

Sk康 Gmina ma pieni康ze?
Dochody gminy podzieli mo積a na:
- dochody w豉sne bie膨ce (wp造wy z podatków m. in. rolnego, nieruchomo軼i, 鈔odków transportowych, op豉ty z tytu逝 sprzeda篡 wody i odprowadzania 軼ieków, odbioru odpadów komunalnych) to kwota 3,6 mln co stanowi 13,97% ogó逝 planu dochodów,
- dochody w豉sne maj徠kowe w kwocie 0,4 mln tj. 1,61% planu,
- subwencje (o鈍iatowa, ogólna, wyrównawcza, równowa膨ca) kwota w wysoko軼i 10,5 mln tj: 41,10 % ogó逝 dochodów,
- udzia造 w podatku od osób fizycznych i prawnych kwota 2,3 mln tj:. 9,08 % planu, - dotacje celowe na zadania w豉sne i z zakresu administracji rz康owej kwota 8,8 mln tj. 34,24 % planu dochodów.

字odki te cz瘰to zwi您ane s bezpo鈔ednio z liczb mieszka鎍ów Gminy, liczb dzieci w szko豉ch czy ilo軼i osób korzystaj帷ych z pomocy finansowej pa雟twa (np. programu 500+). Im wi瘯sza Gmina, tym wi瘯szy b璠zie równie jej bud瞠t.

Co roku, uwzgl璠niaj帷 dost瘼ne informacje i wyliczenia, ka盥a z gmin okre郵a planowane dochody, wyliczaj帷 jak ilo軼i pieni璠zy b璠zie dysponowa.
Na podstawie tych wylicze okre郵a si tak瞠 plan dochodów, dziel帷 鈔odki na poszczególne zadania i potrzeby. W praktyce wykonaniem prognoz i wst瘼nego podzia逝 鈔odków zajmuj si pracownicy Urz璠u Gminy, kierowanego przez Wójta. Ostateczna decyzja dotycz帷a kszta速u bud瞠tu gminy nale篡 jednak w ka盥ym roku do cz這nków Rady Gminy, którzy w g這sowaniu przyjmuj uchwa喚 okre郵aj帷 dochody i wydatki bud瞠tu. Nad prawid這wo軼i tego dokumentu czuwa ponadto organ nadzorczy (Regionalna Izba Obrachunkowa).

Podzia 鈔odków na 2018 r.
Prace nad bud瞠tem trwaj zazwyczaj kilka tygodni, ko鎍zy je sesja bud瞠towa, która w Naszej Gminie mia豉 miejsce w pi徠ek, 29 grudnia 2017 r. Podczas niej Radni zapoznali si z proponowanym planem finansowym, a tak瞠 pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Sta造ch Rady Gminy Ro德ienica.

Mówi帷 o tegorocznym bud瞠cie Wójt Gminy Ro德ienica, Tomasz Kotli雟ki podkre郵a, 瞠 jest to dobry i realny do wykonania bud瞠t. Daj帷y stabilno嗆 funkcjonowania Gminie, pozostawiaj帷y tak瞠 鈔odki na wykonanie najwa積iejszych z punktu widzenia mieszka鎍ów inwestycji. Wójt podkre郵a tak瞠, 瞠 dzi瘯i oszcz璠no軼iom i dobremu wykonaniu dochodów w roku poprzednim uda這 si zmniejszy zad逝瞠nie Gminy o blisko 2,5 mln z.

Bud瞠t Gminy Ro德ienica na rok 2018 Radni przyj瘭i jednog這郾ie. Po stronie dochodów zamkn掖 si on kwot 25,6 mln z. Wydatki Gminy zaplanowano na niemal 25,1 mln z, w tym ok. 1,2 mln z stanowi wydatki maj徠kowe, czyli te zwi您ane z zaplanowanymi do wykonania inwestycjami. Najwi璚ej, bo 9,1 mln z Gmina wyda na zadania zwi您ane z funkcjonowaniem o鈍iaty, w gównej mierze na szko造. Nieco mniej, bo ok. 8,38 mln z przeznaczone zostanie na zadania z dzia逝 Rodzina (w tym wyp豉ty 鈍iadcze np. z programu 500+), kolejny 1 mln z poch這nie realizowanie zada pomocy spo貫cznej. Na utrzymanie i remonty dróg Gmina wyda ponad 530 tys. z, z czego 220 tys. z b璠zie to pomoc udzielona Powiatowi Jaros豉wskiemu na inwestycje przy drogach powiatowych. Ponad 1,5 mln z Gmina wyda w tym roku na zadania zwi您ane z Gospodark Komunaln i Ochron 字odowiska.

Inwestycje.
W鈔ód gównych inwestycji, jakie zaplanowano do wykonania w tym roku na terenie Gminy, znalaz造 si m.in.:
- przekazanie 鈔odków dla Powiatu Jaros豉wskiego na budow chodników (陰cznie 220 tys. z) w miejscowo軼i W璕ierka (20 tys. z), Czudowice (140 tys. z), Wola W璕ierska (20 tys. z), Bystrowice (20 tys. z), Rudo這wice (20 tys. z);
- remonty dróg gminnych (80 tys. z);
- remont budynku Urz璠u Gminy (80 tys. z);
- rozbudowa o鈍ietlenie ulicznego w miejscowo軼iach Chorzów, Wola W璕ierska, Czudowice (450 tys. z);
- doposa瞠nie jednostek Ochotniczych Stra篡 Po瘸rnych z terenu Gminy (19 tys. z),
- rozbudowa sieci wodoci庵owej Ro德ienica – Mokra (350 tys. z)

Ka盥a Miejscowo嗆 dostanie w豉sne 鈔odki.
W bud瞠cie Gminy znalaz造 si tak瞠 鈔odki tzw. funduszu so貫ckiego, który w tym roku wyniós ok. 305 tys. z. Pieni康ze te podzielone zosta造 mi璠zy poszczególne so貫ctwa (zgodnie z liczb mieszka鎍ów) i to ich mieszka鎍y, za pomoc zebra wiejskich zdecydowali, co zostanie w ich ramach wykonane.

So貫ctwo Bystrowice otrzyma ok. 26 tys. z.
So貫ctwo Cz御tkowice otrzyma ok. 24,4 tys. z.
So貫ctwo Chorzów otrzyma ok. 17,3 tys. z.
So貫ctwo Czudowice otrzyma ok. 15,9 tys. z.
So貫ctwo Mokra otrzyma ok. 17,2 tys. z.
So貫ctwo Ro德ienica otrzyma ok. 33,5 tys. z.
So貫ctwo Rudo這wice otrzyma ok. 36,6 tys. z.
So貫ctwo Tyniowice otrzyma ok. 25,4 tys. z.
So貫ctwo W璕ierka otrzyma ok. 36,6 tys. z.
So貫ctwo WI璚kowice otrzyma ok. 15,1 tys. z.
So貫ctwo Wola Ro德ienicka otrzyma ok. 26,8 tys. z.
So貫ctwo Wola W璕ierska otrzyma ok. 29,7 tys. z.


 
Za豉tw swoj sprawKontakt
Gmina Ro德ienica
Ro德ienica 1
37 - 565 Ro德ienica
pow. jaros豉wski
woj. podkarpackie
tel: (0-16) 622-58-22
tel: (0-16) 622-58-87
fax:(0-16) 622-58-22 w. 60
ug_rozwienica@pro.onet.pl
>nr konta Urz璠u Gminy<
Numery alarmowe
w wypadku awarii sieci
wodno-kanalizacyjnej
501-79-89-79
605-26-67-00

Polecamy
Go軼imy
Top of Page